6 aktivit k učení barev, které snadno vyrobíte i doma

V článku Učíme děti barvy jsme si řekli něco o tom, jak se děti učí barvy, jakými fázemi prochází a jak se při jejich výuce postupuje. Dnes se zaměříme na aktivity, které si s dětmi snadno vyrobíte doma a podpoříte tak jejich zájem o barvy.  

Barevné parkoviště

Máte doma malá různobarevná autíčka? Vyrobte k nim jednoduché parkoviště.

Vezměte si starou krabici nebo kus kartonu a z barevných papírů vystříhejte obdélníky jen o trochu větší, než jsou vaše autíčka. Snažte se, aby se s nimi barevně shodovaly.

Obdélníky nalepte do řady, černou fixou nakreslete příjezdovou cestu a barevné parkoviště je hotové.

🌈  Jestli doma barevná autíčka nemáte, využijte zalaminované parkoviště i s vozidly. 


Oblékání panenek

Rádi si děti hrají s malými panenkami, neustále je převlékají a ukládají do postýlek?

Vyzvěte je, ať se drží vybraného dress codu. Jednou bude panenka celá v červeném, podruhé v modrém. A stejnou barvou jim označte i postýlku. Vystřihněte z papíru (nebo z látky) barevné obdélníky a vložte je do postýlky místo prostěradel.

🌈 Objevte různé barevné kombinace barev a zahrajte si hru Poznej barvy na obrázku. Dokáží děti poznat, ktéré barvy k jakým předmětům patří? 


Krmení žabiček

Vyberte 3 menší krabičky (třeba od čaje) a každou polepte jinak barevným papírem (červeným, modrým, žlutým).  Vystřihněte otvor místo pusy a dotvořte je tak, aby připomínaly žáby.

Dětem představte tři hladové žáby a ty je budou krmit určeným "jídlem". Mohou to být barevné kuličky, knoflíky nebo třeba lego kostky.

Ale pozor, každá žába žere jídlo jenom ve své barvě. U dětí to bývá nejoblíbenější aktivita.


Hrátky s legem

Lego Duplo nám skýtá při učení barev nepřeberné možnosti využití. Nejdříve jej mohou děti jednoduše třídit a stavět komíny z jednotlivých barev. Dílky mohou vkládat do barevných kelímků nebo přikládat na barevné papíry.

Pro starší můžete vytvořit posloupnost barev a oni v ní budou pokračovat. Nejdříve střídejte dvě barvy, později můžete přidávat další.

Také můžete tvořit mnohobarevné komíny a děti je budou napodobovat. Např. jako první kostku použijte červenou, druhou modrou a třetí žlutou. Za úkol mají poskládat totožný komín.

Ještě složitější je zrcadlení. Na jednu polovinu podkladu vedle sebe poskládáte kostky různých tvarů i barev a děti na druhou polovinu přikládají zrcadlový odraz. Musí se tak soustředit nejen na barvy, ale i na velikost jednotlivých dílků a na jejich správné umístění. Většinou jsou toho schopné nejdříve ve 4 letech. 

🌈Jestli už děti zvládají obtížnější úkoly, budou nadšené z kombinací barev a tvarů


Kolíčkování

Vystřihněte z kartonu kolečko, rozdělte jej na několik částí a každý trojúhelník polepte jinou barvou (nebo vybarvěte).

Můžete mít koleček více, zpočátku jen se čtyřmi základními barvami a poté i s ostatními.

Na kolíčky nalepte barevné papíry podle barev v kolečku a děti je budou přikládat na správné místo. Trénují tím kromě přiřazování barev i tzv. pinzetový úchop.

🌈Chcete-li si přípravu usnadnit, využijte barevné kolečko a vy si jen barevné dílky přilepíte na kolíčky nebo využijete suché zipy.


Poznávání barev a tvarů

Učení se barev můžete propojit s poznáváním tvarů.

Z barevných papírů si vystřihněte jednoduché tvary: kolečko, čtverec, obdélník, trojúhelník nebo třeba kapku. Každý tvar musí mít jinou barvu. Následně je obkreslete na tvrdší papír a vybarvěte tak, aby se barva jednotlivých tvarů shodovala.

Děti budou dílky přikládat na správné místo. 

🌈Pokud chcete aktivitou rovnuprofesionálně zhotovenou, využijte naši aktivitu Začínáme s tvary.  

🌈Získejte množství dalších aktivit v knize Poznej barvy a tvary, které budou vaše děti bavit. Kniha má malý formát a je tak ideální třeba na cesty.

🌈Skvělou pomůckou pro učení barev je i sada Barvy s 13 aktivitami, která obsahuje vše, co potřebujete k učení barev doma.

Tvoříte dětem doma i jiné aktivity na poznávání barev a mají velký úspěch? Podělte se o ně s námi v komentářích! 

Již 9 let pro vás navrhuji výukové pomůcky, díky kterým:

  • podporuji přirozenou zvídavost a kreativitu,
  • učím děti samostatnosti,
  • procvičuji s dětmi jemnou motoriku a koordinaci oko – ruka,
  • posiluji schopnost učit se z vlastních chyb,
  • rozvíjím slovní zásobu i logické myšlení dětí všech věkových skupin.

Materiály si můžete snadno objednat už zhotovené. Nebo si je stáhnout v PDF a doma vytisknout, případně i zalaminovat.

Lucka ze Skaverky