Když hračkám dojde dech

Máte doma plno hraček, ale vaše děti se přesto nudí? Nabídněte jim něco jiného a zapojte je do dění v domácnosti!

Děti tak smysluplně zabavíte, hravě podpoříte jejich přirozenou zvídavost a užijete si skvělou zábavu i v teple domova.

S námi není žádné učení nuda!

Domácí práce jako rodinná hra

Zatímco my dospělí bereme často domácí práce jako nepříjemnou povinnost, děti je takto nevnímají. Rády si hrají na dospělé a poznávají dospělácký svět. Snaží se pochopit, jak věci kolem nás fungují a často je fascinují i ty nejobyčejnější činnosti a předměty.

Pokud se do domácích prací pustíte společně, děti je nebudou brát jako práci, ale jako hru. Co takhle spolu vyklidit myčku, uvařit oběd, nebo dát prádlo do pračky?

Nebojte se zapojit i ty nejmenší děti. Vždy jen zvolte bezpečnou aktivitu vhodnou k jejich věku a schopnostem.

dcera se pokouší sama zametat již po prvním roce v roce a půl zkouší sama umýt nádobí 

Malý tip pro malé lenochy:

Ty méně akční děti namotivujte hrou. Při vkládání prádla do pračky stačí začít počítat do deseti a dítě se div nepřetrhne, jen aby činnost do konce počítání stihlo. Je důležité děti motivovat pozitivně. Milí rodiče, nevěšte hlavu, pokud dítě zprvu o hru nejeví zájem. Chce to hlavně trpělivost. Zkuste aktivitu nejprve předvést sami. Dětská zvědavost třeba příště zvítězí a rádo se samo přidá.

uklízí si svůj pokojíček učí se loupat brambory

Učení hrou

Báječnou možností, jak děti zabavit v domácím prostředí, jsou pracovní listy s úkoly imitující domácí práce. Co takhle věšení prádla, rozdělování ovoce a zeleniny, nebo pečení vlastní pizzy?

Neznám žádné dítě, které by těmto činnostem odolalo. Vypozorujte, kdy je vaše dítko čilé a zkuste mu pracovní listy nabídnout. Nijak na dítě netlačte a netrvejte na jejich vypracování. Pokud se dítěti zrovna nebude chtít, nic se neděje. Zkuste se s ním domluvit, kdy se k aktivitě vrátíte (např. zítra po obědě). Možná vás i překvapí, že si o pracovní listy řekne samo.

  

 

Popusťte uzdu fantazii

Čas doma jde využít i k tvoření zajímavých a neobvyklých věcí. Nebojte se sáhnout po netypických materiálech a recyklovat věci, které jste chtěli vyhodit do koše. 

Děti jsou nesmírně kreativní bytosti, a když jim připravíte to správné prostředí, dokážou se velmi dobře zabavit samy.

U nás takto vznikl třeba robot z odpadků, nebo obří domeček z krabic.

 

K recyklaci a výrobě se perfektně hodí plastové lahve, nebo ruličky od toaletního papíru. Pokud dětem dáte všelijaké prázdné a samozřejmě umyté obaly od potravin, jistě si brzy otevřou svůj vlastní obchod.

  

Již 9 let pro vás navrhuji výukové pomůcky, díky kterým:

  • podporuji přirozenou zvídavost a kreativitu,
  • učím děti samostatnosti,
  • procvičuji s dětmi jemnou motoriku a koordinaci oko – ruka,
  • posiluji schopnost učit se z vlastních chyb,
  • rozvíjím slovní zásobu i logické myšlení dětí všech věkových skupin.

Materiály si můžete snadno objednat už zhotovené. Nebo si je stáhnout v PDF a doma vytisknout, případně i zalaminovat. Společná výroba pomůcek je další skvělý způsob, jak děti kreativně zabavit.

Když vašim hračkám dojde dech, vzpomeňte si, jak jste dětství trávili vy. Byli jste venku? Stavěli jste hrady a zámky z obyčejných kostek? Nebo jste si z klacku vyrobili luk?

Naše vlastní vzpomínky mohou být obrovskou inspirací. A pokud si nebudete vědět rady, náš obchod plný hravých nápadů je otevřený ve dne i v noci :)

 

Užijte si s dětmi nezapomenutelný čas. 

 

Lucka ze Skaverky