6 aktivit k UČENÍ BAREV, které snadno připravíte i doma
V článku Jak děti naučit barvy jsme si řekli něco o tom, jak se děti učí barvy, jakými fázemi prochází a jak se při jejich výuce postupuje. Dnes se zaměříme na aktivity, které si s dětmi můžete vyzkoušet doma vyrobit a podpořit tak jejich zájem o barvy.
Barevné parkoviště
Máte doma malá různobarevná autíčka? Vyrobte k nim jednoduché parkoviště. Vezměte si starou krabici nebo kus kartonu a z barevných papírů vystříhejte obdélníky jen o trochu větší, než jsou vaše autíčka. Snažte se, aby se s nimi barevně shodovaly. Obdélníky nalepte do řady, černou fixou nakreslete příjezdovou cestu a barevné parkoviště je hotové.



🌈 Jestli doma barevná autíčka nemáte, využijte zalaminované parkoviště i s vozidly.
Oblékání panenek
Rádi si děti hrají s malými panenkami, neustále je převlékají a ukládají do postýlek? Vyzvěte je, ať se drží vybraného dress codu. Jednou bude panenka celá v červeném, podruhé v modrém. A stejnou barvou jim označte i postýlku. Vystřihněte z papíru (nebo z látky) barevné obdélníky a vložte je do postýlky místo prostěradel.

🌈
Objevte různé barevné
kombinace oblečení trpaslíků od Sněhurky. Dokáží děti poznat, komu patří
které jídlo?
Krmení žabiček
Vyberte 3 menší krabičky (třeba od čaje) a každou polepte jinak barevným papírem (červeným, modrým, žlutým). Vystřihněte otvor místo pusy a dotvořte je tak, aby připomínaly žáby. Dětem představte tři hladové žáby a ty je budou krmit určeným "jídlem". Mohou to být barevné kuličky, knoflíky nebo třeba lego kostky. Ale pozor, každá žába žere jídlo jenom ve své barvě. U dětí to bývá nejoblíbenější aktivita.

🌈Poznáte, kam patří pavouk, ryba nebo beruška?
Vyzkoušejte přiřazování různých předmětů do barevných okének!
Hrátky s legem
Lego Duplo nám skýtá při učení barev nepřeberné možnosti využití. Nejdříve jej mohou děti jednoduše třídit a stavět komíny z jednotlivých barev. Dílky mohou vkládat do barevných kelímků nebo přikládat na barevné papíry.

Pro starší můžete vytvořit posloupnost barev a oni v ní budou pokračovat. Nejdříve střídejte dvě barvy, později můžete přidávat další.

Také můžete tvořit mnohobarevné komíny a děti je budou napodobovat. Např. jako první kostku použijte červenou, druhou modrou a třetí žlutou. Za úkol mají poskládat totožný komín.



Ještě složitější je zrcadlení. Na jednu polovinu podkladu vedle sebe poskládáte kostky různých tvarů i barev a děti na druhou polovinu přikládají zrcadlový odraz. Musí se tak soustředit nejen na barvy, ale i na velikost jednotlivých dílků a na jejich správné umístění. Většinou jsou toho schopné nejdříve ve 4 letech.



🌈Jestli už děti
zvládají obtížnější úkoly, budou nadšené z kombinací barev.
Kolíčkování
Vystřihněte z kartonu kolečko, rozdělte jej na několik částí a každý trojúhelník polepte jinou barvou (nebo vybarvěte). Můžete mít koleček více, zpočátku jen se čtyřmi základními barvami a poté i s ostatními. Na kolíčky nalepte barevné papíry podle barev v kolečku a děti je budou přikládat na správné místo. Trénují tím kromě přiřazování barev i tzv. pinzetový úchop.
🌈Chcete-li si přípravu
usnadnit, využijte barevné kolečko a vy si jen barevné dílky přilepíte na kolíčky.


Poznávání barev a tvarů
Učení se barev můžete propojit s poznáváním tvarů. Nenabízejte to dětem hned od začátku, ale pokud už s barevnými aktivitami nějakou dobu pracují, bude to pro ně příjemné zpestření. Z barevných papírů si vystřihněte jednoduché tvary: kolečko, čtverec, obdélník, trojúhelník nebo třeba kapku. Každý tvar musí mít jinou barvu. Následně je obkreslete na tvrdší papír a vybarvěte tak, aby se barva jednotlivých tvarů shodovala. Děti budou dílky přikládat na správné místo.


🌈Získejte množství dalších aktivit v knize Barvy a tvary, které budou vaše děti bavit. Kniha má malý formát a je tak ideální třeba na cesty.
Autorka článku: Alena Bubelová
Tvoříte dětem doma jiné aktivity na poznávání barev a mají velký úspěch? Podělte se o ně s námi v komentářích!