JAK DĚTI NAUČIT BARVY
Přemýšlíte,
jestli už byste měli začít děti učit barvy a jak nejlépe postupovat? Naučit se názvy barev je pro některé děti velmi obtížné. Někdo ji ovládá už kolem druhého roku, zatímco jiným dělá obtíže ještě před pátými narozeninami a je to v pořádku.
Představíme vám tři fáze učení barev, kterými si musí projít každé dítě, a 6 aktivit, které
jim to co nejvíce ulehčí.

Kdy začít děti učit barvy
Jak poznáte, že je čas připravovat dětem aktivity pro rozlišování barev? Čas od času jim nabídněte hru na přiřazování. Můžete využít jakékoliv barevné hračky, které máte doma (např. velké korálky, míčky, mističky, kostky z lego duplo nebo pastelky). Pokud je dítě opakovaně správně barevně přiřadí a baví ho to, nadešel čas! Jestli o to ale nejeví zájem nebo je přikládá úplně náhodně, ještě na jejich aktivní učení není připraveno.

Tři fáze učení barev
Poznávání barev je komplexní proces a můžeme ho rozdělit na tři fáze.
Nejdříve se dítě naučí barvy třídit. Na základě podobnosti k sobě přikládá stejně barevné předměty. Tato fáze je nejjednodušší a může být také nejdelší.
Ve druhé fázi dítě získá pasivní znalost jednotlivých slov, která pojmenovávají barvy. Řeknete mu, ať vám podá červený míček a ono to udělá. Pak dokáže na vyzvání ukázat modré auto v knížce. V této fázi barvy rozlišuje, zná jejich označení, ale ještě je neumí aktivně používat.
V poslední fázi se naučí aktivně pojmenovávat jednotlivé barvy. Nejdříve to bývají základní barvy a až později ty ostatní (např. hnědá, šedá, fialová).

Jak děti učit barvy: využijte senzitivní období!
Senzitivní období je časový úsek, kdy je dítě více vnímavé k určité dovednosti, kterou se tak mnohem snadněji a rychleji naučí. Poznáte jej tak, že se dítě začne o barvy zajímat. Dokáže samo přiřadit stejné barvy k sobě a bude to chtít dělat opakovaně. Využijte toho a začněte ho s nimi seznamovat. Jak?
Barevné poklady
Připravte si jednobarevnou nádobu, třeba žlutou (může to
být nabarvená papírová krabice, žlutá miska nebo vyrobená krabička
ze žlutého papíru) a ukažte ji dítěti. Zdůrazněte, že je to žlutá
truhla a teď budete doma hledat žluté poklady. Najděte různé žluté předměty
(kostku, pastelku, kuličku apod.) a vložte je do nádoby. U každého předmětu
opakujte, že je žlutý. Až budete mít hotovo, předměty si ještě jednou
prohlédněte a zase je ukliďte.


Činnost můžete opakovat několik dní a poté vytvořit poklad z jiné barvy. Využívejte základní barvy (červenou, žlutou, modrou a zelenou). Takto se s nimi dítě postupně seznámí a začne si jich kolem sebe všímat.
Třídění barev
Po seznámení se základními barvami je můžete začít třídit. Nejdřív nabídněte jen 2-3 různé barvy a postupně přidávejte další. Třídit můžete jakékoliv barevné předměty, které se zpočátku liší pouze barvou, ničím jiným, aby se dítě nemuselo soustředit ještě na další vlastnosti věcí. Můžou to být korálky, kuličky, lego kostky, knoflíky apod.
Nejdříve nechte dítě, ať pouze třídí, časem můžete přidat další činnosti, např. navlékání stejně barevných korálků, nabírání lžičkou, vkládání obarvených tyček, šroubování víček od pet lahve.
Po zvládnutí všech barev můžete třídit i podle různých odstínů. Děti se učí pojem světlý, tmavý, tmavší, nejtmavší.



Poznávání barev
Používejte barvy v každodenní mluvě. Poznávejte barvy oblečení, jídla, hraček nebo aut venku na procházce. Malujte pastelkami, temperami, fixami, tvořte z modelíny. Zkoušejte barvy míchat a povídejte si o nich. Hrajte hry s barvičkami, např. čáp ztratil čepičku nebo najdi stejnou barvu. Jestli už děti umí mluvit, zkoušejte si vyměnit role, ať vám oni říkají, jakou barvu jim máte donést nebo jaké auto budete venku hledat.
Když jim dáte čas, oni k tomu nakonec dojdou. Můžete využít jejich zájem a podle toho vytvořit nějakou činnost. Mají rádi dinosaury, koně, vláčky, panenky nebo ještě něco jiného? Uzpůsobte aktivity dětem na míru.
Tipy na aktivity, které si snadno můžete zhotovit doma najdete v článku 6 aktivit k UČENÍ BAREV, které snadno připravíte i doma.
Autorka článku: Alena Bubelová
Tvoříte dětem doma jiné aktivity na poznávání barev a mají velký úspěch? Podělte se o ně s námi v komentářích!