JAK S DĚTMI PROŽÍT PŘEDVÁNOČNÍ ČAS: 6 aktivit s adventní pohádkou

28.11.2021

Vánoce už klepou na dveře a vy přemýšlíte, jak si s dětmi užít adventní čas? Přečtěte si s nimi pohádku o adventním světýlku. Poutavý příběh doprovází konkrétní tipy na předvánoční aktivity včetně návodů na tvoření.

Vyprávění začíná rozsvícením první svíčky na adventním věnci a končí Štědrým dnem. A co všechno naše světýlko prožije? Pohodlně se uvelebte a poslouchejte.


Bylo jednou jedno adventní světýlko

"Ách, to byl ale dlouhý spánek!" protáhlo se adventní světýlko a zatřepetalo se. "To už se asi blíží Vánoce," radovalo se a hned se kolem sebe začalo rozhlížet. Světýlko plápolalo na krásném adventním věnci, který děti teprve před pár dny společně s maminkou vyrobily. Voněl čerstvým jehličím a smůlou. Kromě zapálené svíčky tam byly ještě další tři, které zatím spaly.

A jak si takový věnec můžete vyrobit?

Budete potřebovat: čerstvé větvičky jehličnanu, vázací drát, polystyrenový kruh, 4 svíčky, stojánky na svíčky, další zdobení podle vkusu (šípky, šišky, kaštany, stužky, drobné ozdoby apod.)

Postup: Vázacím drátkem připevníte větvičky na polystyrenový kroužek. S tím dětem raději pomozte a pak už můžete nechat volnou ruku jejich kreativitě. Samy mohou vymýšlet, kam přesně umístit stojánky na svíčky a jak připevnit různá zdobení. Z vlastnoručně vyrobeného adventního věnce budou mít jistě obrovskou radost a procvičí si tím kreativitu, jemnou motoriku i logické uvažování.


Jak přivolat sníh

Světýlko se dál rozhlíželo po bytě, který už byl předvánočně nazdobený. Děti zrovna vystřihovaly vánoční motivy na okno. Světýlku se moc líbili vystřižení sněhuláci s dírkami místo knoflíků i bílé domečky se sněhovou peřinou na střeše. Snažilo se pohlédnout i z okna, ale žádný sníh tam zatím nevidělo.

Udělejte si doma zimní krajinu s námi.

Budete potřebovat: bílý papír, tužku, nůžky, izolepu

Postup: Nejdříve si společně s dětmi rozvrhněte, jak bude vaše zimní krajina vypadat. Budou na vás z oken shlížet sněhuláci, andělíčci nebo si postavíte zasněženou vesničku? Starším dětem můžete v kresbě nechat volnou ruku, mladším raději předkreslete šablonu. Děti pak jednotlivé tvary vystřihují a oboustrannou lepicí páskou je připevní na okno.

Stále ani vločka a přitom se děti na sníh už tak moc těší? Naše sněhuláky můžete stavět v teple domova. Vyzkoušejte, který obličej, koště nebo čepice jim sluší ze všeho nejvíce! SNĚHULÁCI - Postav si svého sněhulákaCo jsou to barborky

Adventní světýlko je samo doma a podivuje se, kdepak asi všichni jsou. Snad se někde venku neztratili? Najednou se v zámku ozve rachot a dveře se hlasitě rozletí. Děti běží do kuchyně a už už hledají tu nejkrásnější vázu na barborku. Světýlko je překvapené, jak zvláštně se ta obyčejná větvička bez listí jmenuje, když tu slyší vysvětlení od tatínka: "Když si v den svaté Barbory uřízneme větvičku a dáme ji do vázy s vodou, tak nám na Štědrý den rozkvete." Rozkvetlé barborky oslavují zimní slunovrat i narození Ježíška.


Co přinesl Mikuláš

Blíží se večer, venku je tma a adventní světýlko si klidně podřimuje. Najednou uslyší z chodby řinčení řetězem a na dveře "buch buch buch". "Snad to nejsou zloději?" poleká se. Děti se taky bojí a běží se schovat za máminu sukni. Tatínek jde neohroženě ke dveřím a dokonce nezvaným hostům otevírá! Světýlko se přikrčilo a čeká, co se bude dít. Ve dveřích se objevuje Mikuláš, anděl a za nimi dokonce samotný čert s dlouhým řetězem v ruce. Děti si dodaly odvahu a zazpívaly jim písničku a za to dostaly malý zabalený dáreček. Když návštěva odešla, děti si šly vyrobit vlastní postavičky a položily je vedle adventního věnce světýlku na dohled.

Ozdobte si adventní stůl veselými postavičkami anděla, čerta i Mikuláše!

Budete potřebovat: tvrdší papír, nůžky, tužku, lepidlo, zbytky látky, bavlnky, barevné fixy

Postup: Nejdříve nakreslete na tvrdší papír velký kruh, který rozdělíte na čtvrtiny. Každou čtvrtinu stočte do kornoutku a po krajích přilepte, bude tvořit tělo jedné postavičky. Vyberte odstřižek látky, kterou tělo polepíte. Na hlavu vystřihněte z tvrdšího papíru dvě kolečka a přilepte je na vršek kornoutku. Teď už zbývá jen dokreslit obličej a nalepit vlasy, případně vousy. Na vlasy můžete použít barevnou bavlnku, na vousy obyčejnou vatu. A určitě nezapomeňte dát čertovi rohy, Mikulášovi čepici a andělovi křídla.

Mají vaše děti rádi Mikuláše, anděla nebo snad čerta? Nabídněte jim aktivitu s přiřazováním detailů. Dokáží správně přiřadit mikulášskou čepici, vidle nebo kopyto? MIKULÁŠ - Přiřazování detailů


Kolik dní zbývá do Vánoc

Ráno se adventní světýlko probudilo a vidí, že najednou tu není samo. Hned vedle něj hoří druhé světýlko. Je druhá adventní neděle a tak maminka zapálila na adventním věnci druhou svíčku.

"Ách, už jsem se taky probudilo," říká druhé světýlko. "To už brzy budou Vánoce. O co všechno jsem přišlo?" ptá se. První světýlko mu vypráví o barborce i o Mikuláši, a raduje se, že si konečně může s někým povídat. 

"Kolik dní nám ještě zbývá do Vánoc?" ptá se druhé světýlko. První světýlko ukazuje na adventní kalendář, který mají děti pověšený na zdi, a počítá, kolik pytlíčků ještě zbývá.

Ještě nemáte svůj kalendář? A víte, jaký dokážou snadno vyrobit i děti?

Budete potřebovat: bílé i barevné papíry, nůžky, lepidlo, děrovačku, stužku nebo provázek, překvapení

Postup: Podle návodu si společně s dětmi poskládejte papírové pytlíčky. Ty pak můžete ozdobit nalepenými vločkami nebo třeba namalovanými hvězdami. Děrovačkou uděláte do každého pytlíčku malou dírku a stužkou nebo provázkem pověsíte na borovicovou větev. Potají, až děti usnou, můžete do každého pytlíčku vložit nějaké překvapení.

A co do pytlíčků dát?

  • vánoční pracovní listy nebo úkoly ke splnění
  • vánoční pohádku na každý den
  • betlém: rozdělte jednotlivé postavy do každého pytlíčku
  • betlém: puzzle, které má 24 dílků
  • hračka, která má více částí - např. Balení hraček, Skládanková knížka VÁNOCE, Přiřazování pohádek.
  • drobné hračky podle zájmů (např. sponky do vlasů pro holčičky, malá autíčka pro chlapečky)

Rádi byste si usnadnili práci s výrobou kalendáře, ale nechcete děti ochudit o každodenní radost z počítání dní do Vánoc? Vyberte si z několika jednoduchých adventních kalendářů. Pro menší děti jsou ty bez čísel a pro počtáře s čísly.

ADVENTNÍ KALENDÁŘ - Barevné ozdoby

ADVENTNÍ KALENDÁŘ - Perníčky se stíny

ADVENTNÍ KALENDÁŘ - Hvězdičky s čísly


Hrajeme si s vánočními symboly

Štědrý den je již za dveřmi a vánoční nálada je všude kolem nás. Na adventním věnci už svítí tři světýlka. Společně pozorují domácí klid a pohodu. Děti si zrovna vytáhly kartičky vánočních symbolů a hrají s nimi různé hry. Nejdřív k sobě přiřazují stejné poloviny, pak skládají puzzle a nakonec hrají vánoční verzi hry dobble Najdi stejný obrázek.

Tu mají nejraději, všude se ozývá radostný křik a smích.

A jak si takové vánoční puzzle můžete s dětmi vyrobit?

Budete potřebovat: papír, pastelky nebo fixy

Postup: Povídejte si s dětmi o vánočních symbolech a nechte je, ať si vyberou, co chtějí namalovat. Menším dětem s kresbou pomozte, mohou třeba jen vybarvovat. Poté si rozvrhněte, kolik dílků bude puzzle mít, a nechte děti, ať jej po připravených čarách rozstříhají. A můžete skládat!

A jestli to chcete mít bez práce, vyberte si kartičky s vánočními symboly a ty vám vydrží i na příští Vánoce VÁNOČNÍ PUZZLE.


Štědrý večer přichází

Čtvrtá adventní neděle nastala, rozsvícené už jsou všechny čtyři svíčky. Radostné očekávání vrcholí.

Najednou zacinká zvoneček. Světýlka ani nedutají. Děti zajásají a utíkají se podívat do obýváku. Je tam! Vánoční stromeček tu stojí v celé své kráse. Zdobí ho spousta krásných ozdobiček a malinkých svíček. Náhle se ozve první vánoční koleda a děti se přidávají. Všichni zpívají, jásají a oslavují narození Ježíška, radost, hojnost a lásku.

Světýlka z adventního věnce dnes půjdou spát. Prožili další krásné Vánoce a příští rok, až přijde jejich čas, se znovu probudí.

Jak se s dětmi těšíte na Vánoce vy? Podělte se s námi v komentářích!

Autorka článku: Alena Bubelová