KDYŽ HRAČKÁM DOJDE DECH

18.05.2022

Máte doma plno hraček, ale vaše děti se přesto nudí?

Pojďte jim nabídnout něco jiného než klasické hračky!

Zapojte je do dění ve vaší domácnosti.

Ukažte jim hru z trochu jiné stránky.

Přinášíme vám tipy, jak smysluplně zabavit děti, podpořit jejich přirozenou zvídavost a užít si zábavu doma i venku.


Hry s výukovým podtextem pro předškoláky

Zahrajte si s dětmi hry, které je nejen pobaví, ale také jim pomůžou upevnit důležité vědomosti:

Čáp ztratil čepičku

Jedna z nejznámějších dětských her. Dospělý řekne "Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku..." a doplní barvu. Dítě buď ukáže nebo donese předmět dané barvy.

Hraní na zvířátka 

1. varianta: Hráč si vezme obrázek zvířete (nebo si zvíře vymyslí) a musí vydat zvuk, který dané zvíře vydává a druhý hráč hádá, o jaké zvíře jde.

2. varianta: Hráč si vezme obrázek zvířete a bez zvuků se ho snaží napodobit, aby druhý hráč mohl uhodnout, jaké zvíře na kartě je. Ke hře můžete využít i naši sadu karet se zvířaty. Ta domácí jsou zdarma ke stažení na webu.

Hledání předmětů podle vlastností

Dospělý dítěti řekne: Najdi něco ... (vlastnost předmětu - tvrdého, měkkého, kovového, malého, těžkého) a dítě se v místnosti snaží takový předmět najít.

A nezapomeňte, že je venku krásně! Zkuste si hry zahrát s dětmi i na procházce. Uvidíte, že na čerstvém vzduchu je to bude bavit mnohem víc 😊


Učení hrou

Skvělou možností, jak děti zabavit, jsou pracovní listy s úkoly přizpůsobenými jejich věku a schopnostem. 

Využít můžete celou škálu běžně dostupných pracovních sešitů a časopisů, nebo si pracovní listy vytisknout z internetu. 

V našem obchodě najdete originální výukové pomůcky, které:

  • podporují přirozenou zvídavost dětí
  • učí děti samostatnosti a schopnosti učit se z vlastních chyb
  • procvičují jemnou motoriku a koordinaci oko - ruka
  • rozvíjí slovní zásobu, kreativitu i logické myšlení

Materiály si můžete objednat už zhotovené, nebo si je stáhnout v PDF, vytisknout a zalaminovat doma - což je další skvělý způsob, jak děti kreativně zabavit.


Domácí práce jako rodinná hra

Zatímco my dospělí bereme často domácí práce jako nepříjemnou povinnost, děti je takto nevnímají.

Rády si hrají na dospělé a poznávají dospělácký svět. Snaží se pochopit, jak věci kolem nich fungují a často je fascinují činnosti a předměty, které my bereme jako samozřejmost.

Pokud se do domácích prací pustíte společně, děti je nebudou brát jako práci, ale jako hru. Co takhle spolu vyklidit myčku, uvařit oběd nebo dát prádlo do pračky?

Nebojte se zapojit i nejmenší děti - jen vždy zvolte aktivitu vhodnou k jejich věku a schopnostem.


Pátrací hry

Obyčejná hra na schovku nikdy nezklame a baví úplně všechny děti a mnohdy i dospělé. Nejlepší je hrát ji venku, ale dá se i doma - o to kreativnější můžou děti při hledání úkrytu být.

Pokud máte malý byt nebo málo míst, za které se dá schovat, domluvte si jeden předmět, který se bude hledat a ten schovejte. Podmínkou je, aby alespoň kousek předmětu čouhal. Pátrání v jediné místnosti může být pořádně zapeklité a děti může zabavit na opravdu dlouhou dobu.

Složitější variantou je rozstříhat obrázek a jeho jednotlivé části ukrýt. Dítě musí najít všechny díly, aby obrázek poskládalo.

TIP: Pokud chcete, můžete rozstříhat obrázek se vzkazem nebo mapou, která dítě dovede k "pokladu".

Vyzkoušejte naši "Pátračku ke Dni dětí". Díky obtížnostem herních karet zabavíte nejmenší děti i školáky kdykoliv a kdekoliv. Navíc při vymýšlení nových způsobů, jak karty použít, si můžete vyhrát i vy.

TIP: Karty můžete využít také k různým soutěžím - např. kdo rychleji najde daný předmět, kdo přinese něco zeleného, co je k jídlu apod.


Deskovky

Děti školou povinné (ale i ty mladší) můžete místo trávení času na mobilu pozvat k společnému hraní deskových her. Potrápíte s nimi mozkové buňky, pobavíte se a zároveň si užijete příjemný čas s celou rodinou.

Oblíbené jsou u nás hry jako:

... a to hlavně proto, že se u nich můžou zapojit i mladší děti.


Popusťte uzdu fantazii

Čas doma jde využít i k tvoření zajímavých věcí.

Nebojte se sáhnout po netypických materiálech nebo recyklovat věci, které jste se chystali zrovna vyhodit do koše.

Děti jsou kreativní bytosti nekonečných možností a když jim připravíte to správné prostředí, dokážou se velmi dobře zabavit samy.

U nás takto vznikl třeba robot z odpadků nebo obří domeček z krabic!


Dnešní děti mají nepřeberné množství hraček, které je většinou baví jen chvíli. Pak už jen hračky smutně leží v krabici a děti chtějí támhle tu novou chodící panenku, co má Anička ze třídy, nebo tuhle boží pistoli, co měl na oslavě Tonda. 

Hračky, o které nejeví zájem, jdou po čase z domu. V tom lepším případě skončí u jiných dětí, v tom horším letí rovnou do popelnice. 

Často se setkávám s tím, že si rodiče myslí, že čím víc vymožeností a hraček děti budou mít, tím je větší pravděpodobnost, že se dítě déle zabaví samo. Opak je ale pravdou. Čím skromnější majetek děti mají, tím více fantazie umí použít a vymyslet si promyšlenou zábavu, nad kterou dospělým zůstává rozum stát.

A tak když vašim hračkám dojde dech, nekupujte nové. Zamyslete se, jak jste dětství trávili vy. Byli jste venku? Stavěli jste hrady a zámky z obyčejných kostek nebo jste si z klacku vyrobili luk? Naše vzpomínky jsou obrovskou inspirací a pokud si nebudete vědět rady, tenhle článek vám může také pomoci :)

Užijte si s dětmi nezapomenutelný čas. 

Vaše Skaverka